La producció vascocatalana ‘El hoyo’ guanya Sitges 2019

0
56

La producció vascocatalana ‘El hoyo’ guanya Sitges 2019

Un film produït a l’Estat espanyol s’endú el premi a la millor pel·lícula al Festival de Sitges

El Premi especial del jurat i el Méliès d’Argent a la millor pel·lícula són per ‘Adoration’,

mentre que la parella creativa Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles s’enduen el Premi al millor director i el Premi de la crítica José Luis Guarner per ‘Bacurau’

El palmarès de la 52a edició de Sitges – Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya ha estat molt repartit.

L’òpera prima del realitzador basc Galder Gaztelu-Urrutia, El hoyo, ha convençut al jurat de la Secció Oficial Fantàstic que l’ha guardonat amb el premi a la millor pel·lícula

i també al jurat de la crítica i al públic, amb el Citizen Kane al director revelació i el Gran Premi del públic a la millor pel·lícula.

El realitzador Fabrice du Welz i la suggeridora Adoration també ha aconseguit dos guardons, el Premi especial del jurat i el Méliès d’Argent a la millor pel·lícula.

Els altres triomfadors d’aquesta edició per partida doble han estat els realitzadors Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

que també han convençut a jurat i crítica, amb dos guardons per Bacurau.

Dues persones per nivell. Un número desconegut de nivells.

I una plataforma amb menjar per a tots ells.

Sota aquesta premissa tan inquietant es va presentar aquest dimarts a Sitges el thriller El hoyo, el debut en el llargmetratge de Galder Gaztelu-Urrutia,

una de les grans sorpreses de producció espanyola de l’any i una de les cinc òperes primes presentades en secció oficial a competició a Sitges 2019.

Gaztelu-Urrutia fa una escabrosa i contundent crítica social apostant per una ciència-ficció cerebral, distòpica però gràfica i violenta

que ja va seduir a festivals com Toronto o Fantastic Fest i que, a partir d’avui, passarà a la història per ser la primera producció basco-catalana que guanya el premi a millor pel·lícula a Sitges.

La tornada als boscos de les Ardenes, on va filmar Calvaire i Alleluia, li han suposat molt bones notícies per al realitzador belga ben conegut a Sitges, Fabrice Du Welz.

Amb la suggeridora Adoration, on relata una odissea juvenil de llibertat, amor i bogeria, en què les emocions són tan pures que fan mal,

Du Weiz s’endú el reconeixement del Premi especial del Jurat i el Mèliés d’Argent a la millor pel·lícula.

Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles, responsables de Bacurau, la guanyadora del Premi del jurat al passat Festival de Cannes,

també se’n van de Sitges amb el reconeixement del jurat oficial a la millor direcció i un Premi de la crítica amb aquesta distòpia profundament irònica, brutal i crítica amb els temps que corren, que ha omplert l’Auditori del Meliá en les seves dues projeccions.

PALMARÈS SITGES 52

Secció Oficial Fantàstic a competició

Millor pel·lícula / Mejor película / Best Feature Length Film
El hoyo, de Galder Gaztelu-Urrutia

Millor direcció / Mejor dirección / Best Direction (sponsored by XAL)
Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles (Bacurau)

Millor interpretació masculina / Mejor interpretación masculina / Best Actor (sponsored by Jeep Turiauto)
Miles Robbins (Daniel Isn’t Real)

Millor interpretació femenina / Mejor interpretación femenina / Best Actress (sponsored by Mistinguett Sparkling)
Imogen Poots (Vivarium)

Millor guió / Mejor guion / Best Screenplay (sponsored by Caixabank & La Caixa)
Mirrah Foulkes (Judy & Punch)

Millors efectes especials / Mejores efectos especiales / Best Special Effects (sponsored by Deluxe)
Iñaki Madariaga (El hoyo)

Millor fotografia / Mejor fotografía / Best Photography (sponsored by Moritz)
Manu Dacosse (Adoration)

Millor música / Mejor música / Best Music
Dan Levy (J’ai perdu mon corps)

Premi especial del jurat / Premio especial del jurado / Special Jury Prize
Adoration, de Fabrice du Welz

Gran Premi del públic a la millor pel·lícula / Gran Premio del público a la mejor película / Audience Award Best Motion Picture (sponsored by La Vanguardia)
El hoyo, de Galder Gaztelu-Urrutia

Millor curtmetratge de gènere fantàstic / Mejor cortometraje de género Fantástico / Best Fantastic Genre Short Film (sponsored by Fotogramas)
Polter, de Álvaro Vicario

Menció als nens d’Adoration / Mención a los niños de Adoration /Mention to the kids of Adoration
Thomas Gioria & Fantine Harduin

Menció a la pel·lícula Achoura / Mención a la película Achoura / Mention to the Film Achoura
Achoura, de Talal Selhami

Noves Visions

Millor pel·lícula / Mejor película / Best Feature Film
Dogs Don’t Wear Pants, de J-P Valkeapäa

Millor direcció / Mejor dirección / Best Direction
Mattie Do (The Long Walk)

Millor curt Noves Visions Petit format / Mejor corto Noves Visions Petit Format / Best Noves Visions Petit Format Short
Lucienne mange une auto, de Geordy Couturiau

Menció 1 / Mención 1 / Mention 1
Nina Wu, de Midi Z

Menció 2 / Mención 2 / Mention 2
Jesus Shows You the Way to the Highway, de Miguel Llansó

Menció 3 / Mención 3 / Mention 3
Hail Satan?, de Penny Lane

Panorama Fantàstic

Premi del públic a la millor pel·lícula / Premio del público a la mejor película / Audience Award Best Motion Picture
Extra Ordinary, de Aike Ahern y Enda Loughman

Midnight X-treme

Premi del públic a la millor pel·lícula / Premio del público a la mejor película / Audience Award Best Motion Picture
The Devil Fish, de David Chuang

Focus Àsia

Premi del públic a la millor pel·lícula / Premio del público a la mejor película / Audience Award Best Motion Picture
The Gangster, the Cop, the Devil, de Lee Won-Tae

Sitges Documenta

Premi del públic a la millor pel·lícula / Premio del público a la mejor película / Audience Award Best Motion Picture
La venganza de jairo, de Simón Hernández

Méliès Awards

Méliès d’Argent a la millor pel·lícula / Méliès d’Argent a la mejor película / Méliès d’Argent to a Feature Film
Adoration, de Fabrice du Welz

Méliès d’Argent al millor curt / Méliès d’Argent al mejor corto / Méliès d’Argent to a Short Film
Children of Satan, de Thea Hvistendahl

Blood Window

Premi Blood Window / Premio Blood Window / Blood Window Best Film
Breve historia del planeta verde, de Santiago Loza

Òrbita

Millor pel·lícula Òrbita / Mejor película Òrbita / Best Òrbita Film
Huachicolero, de Edgar Nito

Jurat de la crítica

Premi de la crítica José Luis Guarner / Premio de la Crítica José Luis Guarner / José Luis Guarner Critic’s Award
Bacurau, de Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

Premi Citizen Kane al director revelació / Premio Citizen Kane al director revelación / Citizen Kane Award for Best New Director
Galder Gaztelu-Urrutia (El hoyo)

Carnet JOVE

Premi Jurat Carnet Jove al millor llargmetratge de gènere fantàstic / Premio Jurado Carnet Jove al mejor largometraje de género fantástico / Carnet Jove Award for Best Fantasy Genre Feature Film
Bacurau, de Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

Premi al millor llargmetratge d’animació / Premio al mejor largometraje de animación / Award for Best Animated Feature Film
Ride Your Wave, de Masaaki Yuasa

Premi al millor curtmetratge d’animació / Premio al mejor cortometraje de animación / Award for Best Animated Short Film
The Lonely Orbit, de Frederic Siegel & Benjamin Morard

Brigadoon

Premi Brigadoon Paul Naschy / Premio Brigadoon Paul Naschy / Paul Naschy Brigadoon Award
Marc Martínez Jordán (Tu último día en la Tierra)

Sitges Cocoon

Premi a la millor pel·lícula Sitges Cocoon / Premio a la mejor película Sitges Cocoon / Best Sitges Cocoon Film
Gloomy Eyes, de Jorge Tereso & Fernando Maldonado

SGAE Nova Autoria

Millor direcció / Mejor dirección / Best Direction
Pau Bösch & Berta Galvany (La mugre. UPF)

Millor direcció / Mejor dirección / Best Direction
Marina Espinach (Cuando acabe el verano. Bande à Part)

Millor música / Mejor música / Best Music
Juan Luis Pérez (Gusanos de seda. ESCAC)

Millor guió / Mejor guion / Best Screenplay
Agustín Elizalde & Carlos Villafaina (Gusanos de seda. ESCAC)

Millor guió / Mejor guion / Best Screenplay
Marina Espinach (Cuando acabe el verano. Bande à Part)